Bisikletle 48 yıl 609.000 kilometre

2/22/2014 12:41 PM

22 yaşında dünyayı gezmeye karar veren Alman bisikletçi, 48 yıl pedal çevirdi. 609 bin kilometre yol yaptı. 195 ülke gördü. Maceraperest Heinz Stück’ün yolculuk boyunca başına gelmeyen de kalmadı.

1962 yılında hayata rest çeken bir maceraperest Heinz Stücke. Çoğumuzun düşünmeye bile cesaret edemeyeceği bir karar alıyor. Atlıyor bisikletine, başlıyor dünyayı gezmeye. Pedalı çevirmeye başladığı günlerde 22 yaşında olan Stücke’ün hayali 3 vitesli, 25 kiloluk bisikletiyle dünyayı gezmekti.

Üstelik mavi yakalı ve “dar görüşlülerle” dolu memleketi Hövelhof’a bir daha hiç dönemeyecekti. Öyle de oldu.

1962 ile 2010 yılları arasında 609 bin kilometre yol yaptı. 78 bölgede 195 şehir gördü. 1995 - 1999 yılları arasında ise Guinness Rekorlar kitabı yetkililerince, tarihin bisikletle en çok seyahat eden kişisi olarak tanımlandı. 

BAŞINA GELMEYEN KALMADI

48 yıllık yolculuğu boyunca Stücke’ün başına gelmeyen kalmadı:

* Şili Atacama çölünde kamyon çarptı.

* Haitili kızgın bir serseri tarafından kovalandı.

* Mısırlı askerler tarafından bayıltılana kadar dövüldü.

* Kamerun ordusu askerlerince “Devlete küfretmek” nedeniyle gözaltına alındı.

* Mozambik’te duş alırken arıların saldırısına uğradı.

*Endenozya’da dizanteriye yakalandı.

* Zimbabweli teröristler tarafından ayağından vuruldu.

* Bisikleti, biri Türkiye’de olmak üzere toplam 6 kere çalındı. Stücke’ün sabırla izini sürdüğü bisikletini bulması ise zor olmadı. 6 kez kaybolan bisikletini geri almayı başardı. Yolculuğunun 40 yılını çelik kadrolu, üç vitesli bisikletiyle sürdürdü. 2002’de Kanada’yı gezerken, bisikletini Hase Spezialräder tarafından yapılmış Hase Pino ile değiştirdi.

GEÇİMİNİ NASIL SAĞLADI?

Heinz Stücke,1962 yılından bu yanan 100 binden fazla fotoğraf çekti. Geçimini de fotoğraf katalogları, kartpostal ve anılarından kazandı.

Heinz Stücke kimdir?

Stücke, 11 Ocak 1940’ta Almanya’nın kuzeyindeki Hövelhof kentinde dünyaya geldi. Bisiklet yolculuğuna başlamadan önce makanik ve parça yapımıyla ilgileniyordu. 1995 yılında bisiklet turları alanında dünya rekoru kırdı. Arkadaşları tarafından “bisiklet adam” olarak adlandırılan Stücke’ün ikameti ise belli değil.

 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için lütfen giriş yapın

Yorumunuz alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Hukuki sorumluluklarımız gereği yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır.Öğrenmek istediğiniz her konu ile ilgili sorularınızı paylaşın. Başkalarının öğrenmek istediği konularda bilginiz varsa soruları cevaplayın.
MEVCUT AÇIK SORULARI CEVAPLA
Bilgini paylaş, diğerlerine yardımcı ol, en doğru cevabı ver, puan kazan.
CEVAPLANMIŞ SORULARI İNCELE
Mevcut sorulara verilmiş en doğru cevapları incele, bilgi sahibi ol.