Bitki resimleri burs olacak

3/5/2014 11:04 AM

Türkiye’nin sayılı bitki ressamlarından Işık Güner, ilk kişisel sergisini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) dün açtı.

Bitki ressamı Işık Güner’in önemli bölümü Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi özel koleksiyonunda bulunan 41 resminin yer alacağı sergide, sanatçının İTÜ için özel olarak resmettiği “Lale”, “Gelincik” ve “Göksüsen” isimli 3 eser de olacak.

Ressamın İstanbul Teknik Üniversitesi’ne kullanım hakkını verdiği bu resimlerden hazırlanan porselen kupa ve not defterleri, sergi sırasında Rektörlük Sanat Galerisi’nde, sonrasında ise 1773İTÜ mağazasında satışa sunulacak. Işık Güner imzalı ürünlerden elde edilen gelir, İTÜ öğrencilerine burs kaynağı olarak kullanılacak. Sergi, 27 Mart’a kadar açık.

ÇEVRE MÜHENDİSİ

Çok sayıda uluslararası ödülün sahibi 31 yaşındaki sanatçı, lisans eğitimini çevre mühendisliği üzerine aldı. Kariyerine bitki ressamı olarak yön veren Güner, bu alana ilişkin kurslarda eğitim aldı. “Bitkileri Tanıyalım” adlı çocuk kitabının illüstrasyonlarını yapan ressam, “Kars-Iğdır Doğal Zenginlik Projesi” kapsamında 3 yıl Kars’ta bitki ressamlığı eğitimleri verdi.

2008’den itibaren Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ndeki bitki ressamlığı kursları, 2010 yılından itibaren de Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi’nde düzenlenen kursların eğitmenliğini yürüten Güner, Londra ve Edinburgh’ta düzenlenen bitki ressamlığı sergilerinde 3 kez “Altın Madalya”, 2 kez “Serginin En iyi Resmi” ve 2 kez de “Mary Mendum Ödülü”ne hak kazandı.

Ölçekli çizim

Bitki ressamlığının Türkiye’deki kökleri Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. Osmanlı Devleti’nin duraklama döneminden itibaren gelişimi duran, sonrasında yok olan bu sanat, yakın tarihte tekrar canlanmaya başladı. Ölçekli çizimlerin yapıldığı bitki ressamlığında, bitkilerin en küçük ve karakteristik yapılarının görülmesi sağlanıyor.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi

Yorum Yaz

Yorum yazmak için lütfen giriş yapın

Yorumunuz alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Hukuki sorumluluklarımız gereği yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır.Öğrenmek istediğiniz her konu ile ilgili sorularınızı paylaşın. Başkalarının öğrenmek istediği konularda bilginiz varsa soruları cevaplayın.
MEVCUT AÇIK SORULARI CEVAPLA
Bilgini paylaş, diğerlerine yardımcı ol, en doğru cevabı ver, puan kazan.
CEVAPLANMIŞ SORULARI İNCELE
Mevcut sorulara verilmiş en doğru cevapları incele, bilgi sahibi ol.