Girişimci gençlere destek

5/23/2014 4:31 PM

Çalık Holding ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) işbirliğiyle düzenlenen "İlk İşim Girişim" yarışması sonuçlandı. Etkinlikte 29 üniversiteden 225 proje yarıştı, 10 proje finale kaldı. Finalde ilk 3'e giren yarışmacılar, Çalık Holding'den toplam 1 milyon liraya kadar finansman sağlama şansı kazandı.

Çalık Holding'den yapılan açıklamaya göre, YTÜ işbirliği ile uygulanabilir iş fikri olan girişimci adaylara yönelik düzenlenen İlk İşim Girişim yarışması, Üniversitenin Davutpaşa Kampüsü Otağ-ı Hümayun'da gerçekleştirildi. Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Gap İnşaat Proje Direktörü Ender Hıdıroğlu, Abraaj Group İcra Kurulu Üyesi ve Ortağı Selçuk Yorgancıoğlu ile YTÜ'den Prof. Dr. Cengiz Kaya'nın jüri üyeliği yaptığı yarışmada finale kalan 10 genç, projelerini savunarak kıyasıya mücadele etti.

İlk üç projeye Çalık Holding'den toplam 1 milyon liraya kadar finansman

Yarışmanın birinciliğini Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü'nden "Damar Görüntüleme Spreyi" isimli projeleriyle İlkay Şenel, Vildan Erci, İsmail Ağır, Rıdvan Yıldırım, Özlem Tavukçuoğlu, Mustafa Niğde ve Mustafa Cemek'ten oluşan ekip kazandı. Birinciliği hak eden Damar Görüntüleme Spreyi projesi, damar yolu bulunması zor olan bebek ve çocuklar, kanser hastaları, yaşlılar ve koyu renkli tene sahip insanların damarlarının kolaylıkla bulunmasında etkili oluyor. Biyo uyumlu yapısıyla insan sağlığına yan etkisi olmayan sprey, vücuda uygulandıktan birkaç saniye sonra damar yolunu belirginleştirmeye başlıyor. Maliyeti oldukça düşük olan bu ürün ile sağlık sektörünün işinin kolaylaştırılması, hastaların acısız damar yolunun açılması amaçlanıyor.
      
İkinciliğe ise HTMSS İleri Teknoloji Mekatronik Sistemler'den "Dokunma Hissine Sahip Yapay Deri" isimli projesiyle Yrd. Doç. Dr. Utku Büyükşahin değer görüldü. Bu projede, uzvunu kaybeden kişilerin eksik uzuvları yerine dokunma hissine sahip yapay deri kaplanıyor. Yapay derinin algıladığı dokunma ve sıcaklık duygusunun insan beynine aktarılması ve dolayısıyla kişinin protez el, kol, bacak gibi yapay uzuvları kendi uzuvları gibi hissetmeleri sağlanabiliyor.
      
Yarışmanın üçüncüsü de İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nden Ayhan Parlar oldu. Parlar'ın, "Bitki doku teknikleri kullanılarak yüksek verimde stevia rebaudiana (şeker otu) üretimi ve bu bitkiden doğal tatlandırıcıların eldesi" ismini verdiği proje, yapay ve diğer şekerlerin insan sağlığındaki olumsuz etkilerinin önlenebilmesi için doğal ve zararsız şekerlerin üretiminin artırılmasını amaçlıyor. Aynı zamanda bu projeyle Türkiye'de şeker otu üretiminin arttrılması ve büyük pazarlarda söz sahibi ülkelerden biri konumuna getirilmesi hedefleniyor.

 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için lütfen giriş yapın

Yorumunuz alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Hukuki sorumluluklarımız gereği yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır.Öğrenmek istediğiniz her konu ile ilgili sorularınızı paylaşın. Başkalarının öğrenmek istediği konularda bilginiz varsa soruları cevaplayın.
MEVCUT AÇIK SORULARI CEVAPLA
Bilgini paylaş, diğerlerine yardımcı ol, en doğru cevabı ver, puan kazan.
CEVAPLANMIŞ SORULARI İNCELE
Mevcut sorulara verilmiş en doğru cevapları incele, bilgi sahibi ol.