Proje ürpertici, ödül keyifli

4/6/2015 10:53 AM

Deniz TURSEN- Hürriyet İK
 
ODTÜ’lü iki öğrenci, insani değerlerin giderek yok olmasını anlatan ütopik mezarlık tasarımı “Ölülerin Kulesi”  ile uluslararası Archi-World Academy Awards’a katılıp, dünyaca ünlü bir mimarın yanında staj hakkı kazandı.

Dünya çapında 200.000’in üzerinde mimarın üye olduğu ArchiWorld’ün, genç mimarların tasarımlarını sunabilmeleri amacıyla iki yılda bir düzenlediği Archi-World Academy Awards’da bu yıl hedeflerine ulaşan öğrenciler arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden iki yüksek lisans öğrencisi de vardı. Yarışmanın büyük ödülü, jürideki 12 mimardan birinin yanında staj yapmaktı. Kutay Biberoğlu ve Burak İlhan da “Necroturris” adlı projeleri ile Dünya Ekonomik Forumu’nda “Geleceğin Küresel Lideri” seçilen Meksikalı mimar Fernando Romero’un dikkatini çekmeyi başardı. ArchiWorld’ün katılımcılardan “fütürist bir yapı” tasarlamalarını istediği yarışmada, Biberoğlu ve İlhan’ın Latincede “Ölülerin Kulesi” anlamına gelen projesi, ismiyle bile yeterince ilgi çekiciydi. 
 
GEYİK YAPARKEN DOĞDU
Biberoğlu ve İlhan, fikrin başvuru zamanının bitmesine çok az bir süre kala “geyik yaparlarken” ortaya çıktığını anlatıyorlar. Projenin çıkış noktasında “Gelecekte insanlar ölmeye devam edecek. Peki, bu insanların defnedilmesi için yeterli alan olacak mı?” diye düşünüyorlar. Mezarlıkların giderek daha çok yer kaplayacak olması fikrinden yola çıkarak günümüz kent dokusuna uygun, dikey olarak büyüyen bir mezarlık tasarımı üzerinde çalışmaya başlıyorlar. Böylece, mezarlığı hepimizin bildiği gibi geniş araziler üzerinde yatay değil, bir gökdelen olarak tasarlıyorlar.
 
GÖKDELEN MEZARLIK
Biberoğlu ve İlhan, projelerinin, insani değerlerin giderek yok olmasını anlatan, günümüz insanının ego ve narsisizmine bir tepki olarak doğduğunun altını çiziyorlar. Buna bağlı olarak hiçbir din ve ırkı düşünmeden tasarladıkları mezarlıkta insanlar gömülmek yerine kendi ölü bedenlerinin sergilenmesine olanak verecek bir sistem bulunuyor. Örneğin ünlü bir şarkıcı veya futbolcunun ölü bedeni mezarlıkta bir müze gibi sergilenirken, o kişiye yaşarken sponsor olmuş firmalar da ölünün etrafında kendi ürünlerini satıyor, mezar odalarına reklam veriyor. Hatta yapının içinde bir gece kulübü bile bulunuyor.
 
Geleceğin mezarlığı aynı zamanda gelir eşitsizliğini de gözler önüne seriyor. Söz konusu mezarlıkta yüksek fiyatlar nedeniyle zengin kesimlerin ölülerine daha çok yer ayrılıyor Geliri dar olan kesim ise ya ölülerini gömecek yer bile bulamıyor ya da hiyerarşik yapı nedeniyle en altta kalıyor. Yani sosyal eşitsizlik öldükten sonra bile devam ediyor. 
 
EN UYGUN ŞEHİR MUMBAİ
Ekip, yapının Hindistan’ın en kalabalık şehri Mumbai’de kurulmasını planlamış. Bunun nedeni, günümüz Mumbai’sinde halkın yarısından fazlasını oluşturan dar gelirli kesimin çok küçük bir alandaki gecekondu bölgesinde yaşamak zorunda bırakılması. Hatta 80 yıl sonrası için tasarlanan mezarlık için günümüzde bile yeterli şartlar oluşmuş durumda.

 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için lütfen giriş yapın

Yorumunuz alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Hukuki sorumluluklarımız gereği yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır.Öğrenmek istediğiniz her konu ile ilgili sorularınızı paylaşın. Başkalarının öğrenmek istediği konularda bilginiz varsa soruları cevaplayın.
MEVCUT AÇIK SORULARI CEVAPLA
Bilgini paylaş, diğerlerine yardımcı ol, en doğru cevabı ver, puan kazan.
CEVAPLANMIŞ SORULARI İNCELE
Mevcut sorulara verilmiş en doğru cevapları incele, bilgi sahibi ol.