Streetbees nedir nasıl para kazandırır

12/9/2015 10:19 AM

Türkiye'ye yeni giren ve anında para kazandıran Streetbees uygulaması ile ilgili merak edilen her şeyi direkt muhattabına sorduk!

 

ÖNCELİKLE: STREETBEES NEDİR?

 

75 ülkede aktif olan Streetbees, yeni bir pazar araştırma mantığı sunuyor. Tüketici araştırması yapmak isteyen şirketler için süreç sahadan alınan bir bilgi talebi ile başlıyor. Uygulama aracılığıyla böyle bir talep “arı” denilen akıllı telefon kullanıcılarına yayılıyor. Sreetbees uygulamasına katılan arılar ise akıllı telefonlarından ya da bilgisayarlarından talep edilen bu bilgileri toplamak karşılığında kolayca para kazanabiliyorlar. Doruk Mit, Streetbees girişiminde Küresel İş Geliştrime Yöneticisi olarak çalışıyor.

 

 

 

 

DORUK MİT’E SORDUK: YOKSA İTÜ MEZUNU MUSUNUZ?

 

İlk olarak soralım: Neden arı? Ya da “Sokak Arıları” anlamındaki Streetbees… Yoksa İTÜ mezunu musunuz?

Bildiğiniz gibi arı çalışkanlığın ve üretkenliğin sembolüdür. Bizim iş modelimizde üyelerimiz cep telefonlarından kolay görevler yaparak para kazanmaktalar, boş zamanlarını kazanca dönüştürmekteler. Örneğin bir süpermarkete alışverişe giden bir kişi, o süpermarketteki bir görevi tamamlayıp o alışverişini bedavaya getirebiliyor, ciddi şekilde katma değer üretilmiş oluyor bu sayede.

 

Siz aslında global bir girişim olarak Streetbees’i İngiltere’de kurmuşsunuz. Ancak bildiğimiz kadarıyla girişim ortakları Türk. Neden böyle bir tercih yapıldı?

Şirketin kurucusu ve CEO’su Tuğçe Bulut, İngiltere’de yaşamakta olan bir Türk. Boğaziçi’nden sonra Cambridge’de master yapmak için İngiltere’ye gidiyor, sonrasında strateji danışmanlığı yapan bir şirkette uzun yıllar çalışıyor. Aklına Streetbees fikri geliyor ve bu fikirle girişimcilik dünyasına adım atıyor, aslında sebebi bu.

 

Markalar neye ihtiyaç duyuyor ve arılar ne yapıyor da bu ihtiyaç gideriliyor?

Markalar genellikle kullanıcılarını daha yakından tanımak, onlar için önem taşıyan noktaları anlamak ve o noktalara yönelik ürün/hizmet kalitesinde artışlar sağlayabilmek istiyorlar. Daha etkili promosyonlar hazırlayabilmek istiyorlar ve o noktada arılarımıza soruyorlar ne istersiniz, nasıl istersiniz, ne zaman istersiniz diye.

 

Uygulamanın asıl amacı ve hedefi nedir?

Uygulamanın asıl amacı markalar ve tüketicileri arada dolaylı yollar olmadan buluşturmak. Mobil teknolojiler sayesinde şirketler kullanıcılarına direk olarak ulaşabiliyorlar, tüketici tercihlerine yönelik araştırmalar yapabiliyorlar. Bir de tabi kullanıcılarımız tarafindaki amacından söz edebiliriz o da, üyelerimiz bu görevlere katıldıkça para kazanıyorlar. Tamamladıkları görevden kazandıkları para, görevi tamamladıktan 24 saat içinde onlara gönderiliyor. Kullanıcılarımız da bu sayede cep harçlıklarını çıkartmış oluyorlar.

 

Bu uygulamayı indirip kullanmaya başlayan bir kullanıcıyı nasıl görevler bekliyor?

Görevlerimiz çok renkli. Bazen bir kahve dükkanına gidip kahve satın alıp hizmet kalitesine uygulama üzerinden puan vermek, bazen bir süpermarkete gidip araştırdığımız ürün o markette var mı, fiyatı doğru mu, raftaki görüntüsü istenildiği gibi mi diye kontrol edip fotoğrafını çekip uygulamaya yüklemek, bazen de evinde otururken tüketim alışkanlıkları, zevkleriyle ilgili anketlere katılmak şeklinde olabiliyor.

 

 

Bugüne kadar en fazla kazanan üyeniz ne kadar kazandı? Ya da şöyle soralım: Bu işten zengin olan var mı?

Bu işten çok iyi paralar kazanmakta olan üyelerimiz var. Neredeyse sabit bir işte çalışır ve maaş alır gibi para kazanan üyelerimiz olduğu gibi cep harçlığımı, günlük masrafımı çıkarayım diyen kullanıcılarımız var.

 

Öğrenciler için avantajı nedir? Gerçekten sıkı bir kullanıcı cep harçlığını bu uygulama sayesinde kazanabilir mi?

Öğrenciler için ideal bir uygulama. Hem görevlerden para kazanabiliyorlar, hem arkadaşlarına bizi anlatıp, yeni üye kazandırdıkça para kazanıyorlar. İyi çalışan, istekli arkadaşlarımız bazen bizde staj yapabiliyor, bizde işe giren kullanıcılarımız var. Sadece para kazanmak değil iyi bir iş deneyimi ve takım çalışmasının bir parçası olabiliyor öğrenciler.

 

Bizde “arı gibi çalışmak” tabiri var ama, bu yurtdışındaki kullanıcılar için de aynı anlamı ifade ediyor mu?

 

Evet ediyor. Şu anda dünyanın 75 ülkesinde kullanıcımız var, bütün ülkelerde Streetbees denildiği zaman yaratmak istediğimiz konsept anlaşılıyor ve büyük ilgi görüyor.

 

Bir görevi tamamlamak için ne kadar zamanımız var? Rezerve ettiğimiz görevi kaç gün içerisinde tamamlayabiliriz?

 

Bu işin içeriğine göre değişiyor, bazı görevler için birkaç saatiniz, bazı görevler için birkaç gününüz olabiliyor.

 

Görevleri kimler belirliyor?

 

Görevleri markaların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, marka yöneticileriyle birlikte belirliyoruz.

 

Görev tamamlayınca kazandığımız para bize nasıl ulaşıyor?

 

Görevlerden kazandığınız para Paypal ya da bankaların mobil ödeme sistemleri üzerinden 24 saat içinde size gönderiliyor.

 

Görevlerin bir zorluk derecesi var mı? Şimdiye kadar en zor görev neydi mesela?

 

Görevlerin kullanıcı tarafında kolay olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Kısa bir anketi doldurmak ya da kolay bir fotoğraflama ya da mağaza kontrolü yapmak şeklinde görevler yayınlıyoruz. Zorluk bizim tarafta oluyor daha çok.Bazen Çin’de kullanıcımızın hiç olmadığı bir kentte bir görevi tamamlamamız gerekiyor, yeni arılar bulmak için çalışıyoruz, bazen Avustralya’dan bir müşterimiz arıyor toplantı yapabilmek için sabaha karşı uyanıp telekonferans yapıyoruz gibi bize yansıyan keyifli zorlukları olabiliyor projelerin..

 

Peki markaların uygulamaya bakışı nasıl?

 

Günümüzde markalar ve marka yöneticileri teknolojiyi çok yakından takip ediyorlar ve yeniliklere çok açıklar. Çok kısa bir sürede dünyanın önde gelen bir çok büyük markasıyla çalışıır duruma geldik ve bundan açıkçası gurur duyuyoruz.

 

Bugüne kadar ortaya çıkan ve kullanıcıya para kazandıran benzer uygulamalardan farkı nedir?

 

Benzer uygulamaların var olduğu söylenebileceği gibi sonuçta her markanın kendi kullanıcılarıyla ve müşterileriyle kurduğu dialog şekli, değerleri ve hedefleri farklıdır, bu anlamda biz daha çok kendi vizyonunumuza ve hedeflerimize odaklanıyoruz.

 

Öğrenciler için avantajı nedir? Gerçekten sıkı bir kullanıcı cep harçlığını bu uygulama sayesinde kazanabilir mi?

 

Öğrenciler için ideal bir uygulama. Hem görevlerden para kazanabiliyorlar, hem arkadaşlarına bizi anlatıp, yeni üye kazandırdıkça para kazanıyorlar, iyi çalışan, istekli arkadaşlarımız bazen bizde staj yapabiliyor, bizde işe giren kullanıcılarımız var. Sadece para kazanmak değil iyi bir iş deneyimi ve takım çalışmasının bir parçası olabiliyor öğrenciler.  

 

Türkiye'nin hangi bölgelerinden katılınabiliyor. Görevler Türkiye genelini kapsıyor mu?

 

Görevlerde bir bölge kısıtlamamız yok. Müşterilerimiz olan markaların tercih ettiği şehirlerde açılıyor görevler. Ama tabi büyük şehirlerde olduğu gibi Anadolu’nun çok farklı kentlerinde de yürüyen birçok projemiz var.

 

Rank sistemi var mı? Yeni bir arı ile bir yıldır aktif olan bir arı arasında fark var mı?

 

Rank sistemimiz var. Kıdemli arılarımız (Superbee) daha uzun zamandır birlikte çalıştığımız, karşılıklı beklentilerimizi oturtmuş olduğumuz arkadaşlarımız oluyorlar. Bu kişiler zaman zaman projelerin yürütülmesinde de destek olabiliyorlar ya da müşterimizin özel bir talebi olduğu noktada bazı görevlerde yalnızca bu kıdemli arılarımızla çalışıyoruz.

 

Arada daha yüksek ücretli özel/gizli görevler oluyor. Nedir o görevi gizli/özel yapan?

 

Gizli görevler değil ama kimi zaman müşterilerimizin talebine göre bazı görevleri sadece belli bir yaş grubu görsün ya da sadece belli bir özelliğe sahip olan kişiler görsün (anneler, ev hanımları giib..) talepleri olabiliyor, o noktada sadece onlar görebiliyor bu görevleri

 

Bir arı haftada ortalama ne kadar kazanabiliyor?

 

Bu ne kadar çalışkan bir arı olduğunuza bağlı değişir ama daha önce de belirttiğim gibi cep harçlığınızı vermeye talibiz

 

Uygulamanın bilinirliği ne durumda?

 

Uygulamanın bilinirliği hızlı bir şekilde giderek artıyor. Özellikle öğrencilerden büyük bir talep görmeye başladık tabi bu bizi çok mutlu ediyor.

 

Bileni az olunca görevler daha sık gelir, arıların kazandığı para artar düşüncesi doğru mu?

 

Tabi üye sayımız arttıkça görevler çok daha hızlı tamamlanıyor ve yeni görevlere geçiyoruz. Ama arılarımızı memnun edecek kadar görev sağlamaya çok dikkat ediyoruz ki kullanıcı memnuniyeti her zaman sağlanabilsin.

 

Doldurulan anketlerin veya görevlerin güvenilirliği nasıl test ediliyor?

 

Bu bizim için kritik olan, üzerinde çok titizlikle durduğumuz bir konu. Teknolojinin verdiği birçok imkanla (geo-sınırlama, otomatik imaj tanıma, cevap kalitesini kontrol eden algoritmalar) gibi yöntemlerle cevap kalitesini kontrol edebiliyoruz ayrıca kontrol departmanımız da bu süreci supervize ediyor. Hatalı girişler yapan arılarımızın görevleri onaylanmıyor ve o görevi yeniden yapmaları isteniyor. Eğer o kullanıcıdan kalitesi düşük cevaplar gelmeye devam ediyorsa bu kullanıcımızı uyarıyoruz bazen de kullanıcıyı tamamen sistem dışına çıkartmak durumunda kalıyoruz.


Bugüne kadarki işlerle ilgili ortaya çıkan bir başarı oranı/veri var mı, uygulama ne kadar isabetli işliyor?

Uygulamadan alınan verilerin birebir gerçek tüketici verisi olmasından kaynaklı olarak araştırma bulgularının çok sağlıklı olduğunu görüyoruz. Bunun yanında tabi ki hız faktörü söz konusu. alışılmış araştırma metotlarına göre çok hızlı sonuç veriyoruz, örneğin normalde bir ay sürebilecek bir çalışmayı biz birkaç gün içinde tamamlayabiliyoruz. Müşteri memnuniyeti genel olarak çok üst düzeyde.

 

 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için lütfen giriş yapın

Yorumunuz alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Hukuki sorumluluklarımız gereği yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır.Öğrenmek istediğiniz her konu ile ilgili sorularınızı paylaşın. Başkalarının öğrenmek istediği konularda bilginiz varsa soruları cevaplayın.
MEVCUT AÇIK SORULARI CEVAPLA
Bilgini paylaş, diğerlerine yardımcı ol, en doğru cevabı ver, puan kazan.
CEVAPLANMIŞ SORULARI İNCELE
Mevcut sorulara verilmiş en doğru cevapları incele, bilgi sahibi ol.