Gökyüzünde umut var

9/24/2014 11:34 AM

Zülal ATAGÜN
zatagun@hurriyet.com.tr

Gökçe’den Koray Candemir’e kadar yaptığı müzik çalışmaları ve besteleriyle hayatımızdaydı Esin İris. Aynı zamanda da Marmara Üniversitesi Almanca öğretmenliği bölümünde okuyordu. Sonra kendini reklam dünyasında buldu. Bu ayın başında ise “umut gökyüzünde” dediği Yine Mavi albümüyle hayatımıza yerleşti. 

Çocukluğundan beri müzikle ilgilisin ancak Almanca öğretmenliği okumuşsun. Bu tercihi yapmandaki motivasyon neydi?
Çocukluğumdan beri müzikle beraber hep bir sürü başka şey de yaptım. 11 yaşımdan beri okulda Almanca eğitimi alıyordum, üniversitede de Almanca ile devam etmek istedim. Biraz da derslerini araştırmıştım tercih yapmadan önce, özellikle Almanca Dilbilim, edebiyat ve çocuk psikolojisi ilgimi çekmişti. Ne mezunu olmak istediğimden çok, ne öğrenmek istediğime bakarak bölüm seçtim.

Sonrasında neden reklamcılığa yöneldin?
Reklamcılık çok severek yaptığım bir iş. Şu an yaptığım işle de birbirini besleyen işler. Reklamcılık devam ediyor ama ben müzisyen kimliğimle karşınızdayım.

Üniversite hayatını özlüyor musun?
Üniversitede çok güzel arkadaşlıklarım oldu ama ben çok yoğun bir tempoda yaşadığım için derslere zar zor yetişiyordum. Dilbilim dersini özlüyorum. Kelimenin kökenine inmek, hangi ihtiyaçtan doğduğunu irdelemek çok keyifliydi.

HERHANGİ BİR ALBÜM YAPMAK İSTEMEDİK
Bu eğitimlerinin müzik hayatına bir katkısı oldu mu?
Her ne kadar kapsamlı olarak derslere devam edememiş olsam da aldığım dilbilim derslerinin etkisi oldu. Daha sonra reklam yazarlığı yaparken de şarkı sözü yazarken de bir sözcüğün ne kadar hassas algılar yaratabilecek güçte olduğunu anlamamı sağladı. Eğitimin katkısının olmaması düşünülemez zaten. 

Profesyonel olarak uzun yıllardır sektörün içindesin. Albüme karar verdikten sonra neden 5 yıl bekledin?
Herhangi bir albüm değil, bizi en iyi anlatan albümü oluşturmak istedik prodüktörüm Samuray Gökce ile. Dolayısıyla her şarkıyı özenle seçtik, bir sürü şarkı yazıp yazıp sildik. İçimize sinene kadar “Bitti” demek istemedik.

Tarzını nasıl tanımlıyorsun?
Aslında tarzımı tanımlamıyorum. Çünkü ben her tarzda müzik dinleyen ve hepsinden etkilenen bir insanım. “Yine Mavi” de bu tarzların tümünün harmanlandığı bir pop albümü. Türk Sanat Müziği’nden de etkileniyor, soul’dan da, Sufi müziğinden de, etnik müzikten de, alaturkadan da... Birçok öğeyi içinde barındıran yeni bir pop diyebilirim. Dolayısıyla Türkiye müzik piyasasında da “yeni” bir yere konumlanır diye düşünüyorum.

MÜZİK DÜNYASI İÇİN YENİ BİRİYİM
Albümün adı “yine mavi” konsepti de “mavi”... Bunun nedeni nedir? 
Ben ne zaman güneşli bir sabaha uyanıp gökyüzünün o tatlı mavi halini görsem, “Oh, yine mavi!” diyorum. “Yine Mavi” demek, her şeye rağmen hayat yine güzel, umut var demek. Gökyüzü tüm fırtınalardan, gecelerden sonra yine mavi oluyorsa biz de yine huzurla dolabiliriz demek. Ben böyle hissediyorum, albüm bu hissi taşıyor, belki artık göğe bakınca başkaları da böyle hisseder.

Gökçeyle çalıştın. Sosyal medyada seni ona da benzeten var. Yıldız Tilbe’ye de... Bu benzetmelere katılıyor musun?
Gökçe’yle aslında birbirimize hiç benzemeyiz, ama çok iyi anlaşırız. Yıldız Tilbe konusunda da hep diyorum, muhtemelen doğal, rahat insanlar olma konusunda benzetmişlerdir. Ben kendimi hep kendim gibi görüyorum, ama sonuçta müzik dünyası için yeni biriyim ve aklımız yeni şeyleri, zaten bildiğimiz şeylere benzetmeye meyillidir.

Albümden önce çıkan single ve klibi çok hareketliydi. Yeni klip çalışman var mı? Hangi şarkıya? Nasıl bir çalışma oldu?
Klibimizin senaryosunu yönetmenimizle birlikte yazdık. Özellikle dostlarımla birlikte çekmek istedim, kırmadılar, 14 saat boyunca güle oynaya çektik. Oğuzhan Uğur, Ege Çubukçu, Samuray Gökce, Allen Hulsey, Cemre Kabaş, Alper Etiş, daha kimler kimler... Bu kadroyla zaten hareketli olmasa şaşardım. :)

İkinci klip için biraz bekleyelim diyorum. Önce “Bu Gece” kulaklardaki yerini bulsun. Sonra gönlümden “Özledim”e bir klip geçiyor ama, dinleyicilerin de fikrini almak lazım. :)

 

 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için lütfen giriş yapın

Yorumunuz alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Hukuki sorumluluklarımız gereği yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır.Öğrenmek istediğiniz her konu ile ilgili sorularınızı paylaşın. Başkalarının öğrenmek istediği konularda bilginiz varsa soruları cevaplayın.
MEVCUT AÇIK SORULARI CEVAPLA
Bilgini paylaş, diğerlerine yardımcı ol, en doğru cevabı ver, puan kazan.
CEVAPLANMIŞ SORULARI İNCELE
Mevcut sorulara verilmiş en doğru cevapları incele, bilgi sahibi ol.