İpek Yolu'ndaki ateş tapınağı

12/6/2013 12:15 PM

Abdullah Yıldırım

abdullahyildirim@hurriyet.com.tr

İ.Ü’lü hocaların Özbekistan’da yaptıkları arkeolojik kazılarda, Zerdüştlerden kalma olduğu düşünülen bir ateş tapınağı ortaya çıktı.

İstanbul Üniversitesi ve Özbekistan Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü’nden bilim insanlarının ortaklaşa yürüttüğü “Türkiye-Özbekistan Uluslararası Arkeolojik Çalışmalar” projesinde Özbekistan’ın Karşi şehri, Yerkurgan Şehir Harabesi’nde Zerdüştlere ait ateş tapınağı olduğu düşünülen bir yapıya rastlandı.

İ.Ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Türk Sanatı Tarihi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. İbrahim Çeşmeli ile Özbekistan Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsünden Dr. Abdisabur Raimkulov’un başkanlığını yaptıkları projenin ‘restorasyon konservasyon’unu İ.Ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Türk Sanatı Tarihi Anabilim Dalı’ndan Arş. Gör. Hande Günözü üstlendi.

Yerkurgan Şehir Harabesi kazı çalışmaları, İpek Yolu üzerinde Özbekistan’ın güneyinde Kaşkaderya Bölgesi’ndeki Karşi Şehri’nin 10 kilometre batısında yer alıyor. Yetkililer keşfedilen yapıda çeşitli tipte seramikler, boncuklar ve taş aletler tespit edildiğini, buranın Araplardan önce bölgede hakim inanç Zerdüştlüğe ait bir ateş tapınağı fonksiyonu gösterdiğini söylediler.

Ekim’de başlayan kazılarda ortaya çıkan eserler, Karşi Tarih Müzesi’ne teslim ediliyor. Önümüzdeki yıllarda da aynı ekiple bölgedeki arkeolojik çalışmaların devam etmesi planlanıyor.

 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için lütfen giriş yapın

Yorumunuz alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Hukuki sorumluluklarımız gereği yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır.Öğrenmek istediğiniz her konu ile ilgili sorularınızı paylaşın. Başkalarının öğrenmek istediği konularda bilginiz varsa soruları cevaplayın.
MEVCUT AÇIK SORULARI CEVAPLA
Bilgini paylaş, diğerlerine yardımcı ol, en doğru cevabı ver, puan kazan.
CEVAPLANMIŞ SORULARI İNCELE
Mevcut sorulara verilmiş en doğru cevapları incele, bilgi sahibi ol.