Moda yazarı blogunun mankeni

1/9/2014 1:04 PM

Pınar Karahan

pinar.karahan@hurriyet.com.tr

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Selen Koçbeyoğlu’nun hobisi sokak modası. Yeni trendlerin, farklı kombinlerin peşinde koşuyor. Giyiyor. Fotoğraflıyor ve bloğunda yayınlıyor.

Amacı pazarlama alanında uzmanlaşmak. Hobisi moda. Moda üzerine yazılar yazdığı, röportajlar yaptığı milaness.com adlı blogunun dünya çapında ünlü olmasını hayal ediyor. Moda bloglarını seviyor. Çünkü ona göre bloglarda, hayali ve kusursuz güzellerin giydikleri değil, senin benim giydiğimiz giysiler var. Kombinliyor, fotoğraflıyor ve yayınlıyor.

Blog kurmak ve kendi üzerinde kıyafetleri gösterme fikri nasıl gelişti?

Geçen yıl Ekim ayında Dilek Hanif’in koleksiyonuyla ilgili yazı yazanlardan şanslı bir kişi bu tasarımcının hazırladığı koleksiyonu kutlama partisinde yakından görme şansı elde etti. Bu şanslı kişi bendim ve kendimi bir anda moda dünyasının büyülü kapısından girerken buldum.

Artık modanın hayatımın her anında olmasını istiyordum. İşte bu noktada blog devreye girdi. Moda blogları kurmacalardan oluşan düzeni yıkıp, herkesin sokakta görebileceği sizden bizden insanlar, birinin neyi neyle kombin ettiğini gözler önüne seriyor. Bana kalırsa bu moda dergilerinde gördüğümüz hayali güzellikteki kadınlardan çok daha samimi.

İşte bu noktada bloglar sokak modasının öncüsü oluyor. Benimde blogumda paylaştığım kombinler günlük hayatta giydiğim kıyafetlerden oluşuyor.

Kendi tarzını nasıl tanımlarsın?

Aslında herkes zaman zaman bir akımın parçası olabiliyor o yüzden şöyleyim böyleyim demek pek gerçekçi değil. Duygularımız ve düşünlerimiz her gün değişkenlik gösterirken tarzımız nasıl değişmesin? Ancak koruduğum tek şey duruşum diyebilirim.

Modayı nerelerden takip ediyorsun?

Dergi, moda haftaları, internet siteleri…

Örnek verir misin?

Tüm dünyadaki sokak modasını izlemeye çalışıyorum. Moda haberleri veren yerli/yabancı dergilerden ve ayrıca onların sosyal medya hesaplarından modayı takip ediyorum. Ancak bunu yapmasam bile sadece mağazaları gezerek sezonda neyin moda olduğunu anlayabiliyorsunuz. Örneğin crop üstler bu sezon oldukça moda ve neredeyse çoğu mağazada crop kazaklar bulmak mümkün.

TECRÜBE ÖNEMLİ

Moda alanında bir isim olabilmek için eğitim şart mı sence? Bu alanda kendi kendini geliştirmek mümkün mü?

Aslında bu moda sektöründe hangi alanda olmak istediğinizle alakalı biraz. Örneğin moda tasarımcısı olmak isteyen biri mutlaka ve mutlaka bu işi önce okulundan başlayarak öğrenmeli. İlham almak adına da sürekli okuyup araştırmalı. Bu alandaki kurumsal firmalarda çalışmakta büyük bir deneyim katacaktır. Çünkü okulda okumak kadar tecrübe de çok önemli bu iş dalında.

Kampüs modası deyince aklına nasıl kombinler geliyor? Kampüste hayat kurtarıcı birkaç parça söyleyebilir misin bize? Mesela öğrencilerin gardroplarında mutlaka bulunsun diyebileceğin neler var? 

Kendimden örnek verecek olursam eğer, genellikle günüm derslere koşuşturmakla geçiyor. Tabii ki arkadaşlarla sohbet zamanları, yemek arası da oluyor ancak gün gayet hızlı ve yorucu geçiyor. Bu yüzden özellikle okulda sürekli şık olmak gibi bir kaygım yok. Kendimi rahat hissetmem önemli bu yüzden kolay parçaları farklı kombinasyon haline dönüştürüp güne başlıyorum. Ekose gömlekler, deri mont ve pantolonlar, şifon gömlekler her tür kombinasyon ile uyumlu. Ayrıca özellike bu sezon moda olan büyük kolyeler sıradan bir hırkanın, gömleğin havasını değiştiriyor. Bu yüzden de bana kalırsa takılar sıkıcı kombinlerin hayat kurtarıcısı!

Kendi üniversitenden yola çıkarsan öğrencilerin giyim konusunda yanlışları/doğruları hakkında neler söylemek istersin? Özellikle seni neler çıldırtıyor?

Kıyafetlerde esas önemli olan bütün görünüm. Bu yüzden herkesin vücudunu tanıması önemli. Ayrıca kendilerini rahatsız eden bölgeleri kamufle etmeleri de mümkün. bunu gözardı etmemeliler.

TARZIMIZ BİR PARÇAYLA GÜVENİMİZ GELİYOR

Gençler çoğunlukla yaşlarından dolayı spor giyim ve klasik giyim arasında sıkışıp kalıyor. Bu konuda nasıl tüyoların olabilir?

Gidecekleri mekanlara göre tarzlarına uygun seçim yapmak aslında doğru olacaktır. Ya da şöyle de diyebiliriz spor kıyafetler içinde rahat eden biri özel bir günde deri pantolon, şifon gömlek ve uygun takılar takarak spor şık olabilir. Normalde de zaten tarzımız olan bir parçayı seçince daha rahat ve kendimizi daha güvenli hissediyoruz. Bu yüzden de kıyafeti daha iyi taşıyoruz.

İlerisi için hayallerin neler? Kendini nerede görmek istiyorsun?

Yüzlerce hayalim var hepsinin ortak noktasında ise blogumun dünya çapında tanınması ve bir marka oluşturması yatıyor.

Yarışmalar adil değil

Kanalları ele geçiren moda yarışmaları hakkında ne düşünüyorsun?

Çok televizyon izleyen biri değilim bu yarışma programlarına da bir iki kere denk gelmişimdir. Adı üstünde yarışma olduğu için izleyenlere ve yarışanlara bir şeyler kattığını söyleyemeyeceğim. Örneğin bir programda yarışmacılar birbirlerine puan veriyorlar ve sonucunda da ortaya adil bir puanlama sistemi çıkmıyor. Herkes birinci olmak için yarışıyor ve rakiplerinin kombinlerini beğenseler bile düşük puan veriyorlar.

 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için lütfen giriş yapın

Yorumunuz alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Hukuki sorumluluklarımız gereği yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır.Öğrenmek istediğiniz her konu ile ilgili sorularınızı paylaşın. Başkalarının öğrenmek istediği konularda bilginiz varsa soruları cevaplayın.
MEVCUT AÇIK SORULARI CEVAPLA
Bilgini paylaş, diğerlerine yardımcı ol, en doğru cevabı ver, puan kazan.
CEVAPLANMIŞ SORULARI İNCELE
Mevcut sorulara verilmiş en doğru cevapları incele, bilgi sahibi ol.